Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego

w Woli Rasztowskiej

ul. Szkolna 9

05-205 Klembów

woj. mazowieckie

 

 

„Pociąg do wolności…” – Święto Niepodległości inaczej

„Opowiedz nam, moja Ojczyzno

jak matka dzieciom ciekawym,

o latach znaczonych blizną

na wiekach chwały i sławy.”

 

Janusz Szczepkowski

 

Narodowe Święto Niepodległości w naszym kraju co roku obchodzone jest 11 listopada. W tym roku okazja jest wyjątkowa – mija bowiem 100 lat od momentu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji uczniowie klasy IV i ich starsi koledzy zaprosili społeczność naszej szkoły w podróż do przeszłości.

 

Wierszem i piosenką opowiedzieli „Jakie były Ojczyzny losu koleje, jakie Polska przeżyła dzieje, jak bardzo pragnęła wolności”. Pociąg do niepodległości zatrzymał się na czterech stacjach: NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWA i WOLNOŚĆ.

Pierwszy przystanek pociągu miał miejsce na stacji NIEWOLA. Zgromadzeni usłyszeli o rozbiorach, działaniach patriotów podejmujących próby naprawy państwa w ramach sejmu czteroletniego, okolicznościach, w jakich Rzeczpospolita utraciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy. Na stacji NIEWOLA na długi czas przystanął Pociąg do wolności. Recytatorzy  przypomnieli widzom wiersze patriotyczne m.in. J. Szczepkowskiego „Opowiedz nam Ojczyzno”, E. Słońskiego „Polska w niewoli” oraz I. Krasickiego „Hymn do Ojczyzny”.

Drugim przystankiem była stacja POWSTANIA. Prowadzący przybliżyli polskie powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Ukazali bohaterską postawę walczących za Polskę, nie bacząc na potęgę wrogów oraz własne cierpienia. Oddali również cześć bezimiennym powstańcom, którzy ginęli z nadzieją, że dzień niepodległości się zbliża.

 

Rozpędzony pociąg  dotarł do kolejnej stacji I WOJNA ŚWIATOWA. W roku 1914 Polacy ze wszystkich zaborów ruszyli do walki o niepodległość na frontach I wojny światowej zagrzewani wiarą w lepszy los oraz pieśniami patriotycznymi.

Pociąg zmierzający do niepodległości przyspieszył i w akompaniamencie pieśni „Dziś idę walczyć mamo” dotarł do upragnionej i długo oczekiwanej stacji końcowej WOLNOŚĆ. Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu odzyskaniem niepodległości i Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Wyrazem upamiętnienia rocznicy tego wydarzenia i oddaniem czci wielu pokoleniom Polaków walczącym o wolność było zapalenie symbolicznego znicza pamięci .

 

Podróż skłoniła publiczność do refleksji nad ceną i wartością niepodległości, dzisiaj nie zawsze docenianą. Mieszanka emocji od smutku, po wzruszenie, radość i dumę towarzyszyła widzom podczas wędrówki po kartach historii.

O symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” do którego włączyło się ponad 20 tysięcy szkół w całym kraju.

 

„Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Nikt nie dał nam niepodległej Polski w prezencie. Wywalczyli ją nasi przodkowie dzięki swej odwadze, sile, woli i ofiarności, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie.

Pamiętajmy, że „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”.

 

foto>>>

Małgorzata Guba

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )