Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego

w Woli Rasztowskiej

ul. Szkolna 9

05-205 Klembów

woj. mazowieckie

 

 

Polska deklaracja niepodległości - warsztaty dla młodzieży

9 grudnia w naszej szkole gościliśmy edukatorkę z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która przeprowadziła  z grupą uczniów z klasy 5, 6 i 7. zajęcia pt. „Polska Deklaracja Niepodległości”.

Hasłem przewodnim pierwszej części  warsztatów było „SŁOWO”. Zadania przygotowane dla uczniów skupiały się wokół depeszy notyfikującej powstanie państwa polskiego z dnia 16 listopada 1918 roku. Uczniowie nakreślili różne drogi, które doprowadziły Polskę do niepodległości, poznali etapy jej odzyskania i trudności, z którymi musiała się zmierzyć wolna Polska. Zanalizowali również treść depeszy, poznali sposoby komunikowania się w przeszłości i porównali je z dzisiejszymi. Nauczyli się posługiwać alfabetem Morse’a i przy pomocy specjalnego urządzenia nadali nim wiadomość do innych osób. Zastanowili się, czy słowa mają taką samą wartość dzisiaj, jaką miały 100 lat temu.

Druga część warsztatów skupiała się wokół hasła: „SKRZYDŁA NA KOLEJNE 100 LAT”. Wprowadzeniem do tych rozważań była próba odpowiedzi na pytania: „Jakie marzenia miał Józef Piłsudski w 1918 roku?”,  „Jakie marzenia dotyczące Rogozina mam ja?”, w końcu każdy uczestnik spróbował dokończyć zdanie: „Gdy myślę o Polsce za 100 lat, marzę o ……”. Odpowiedzi uczniów znalazły się na piórach, którymi wypełnili skrzydła.

Wszyscy uczniowie wspaniale pracowali podczas zajęć i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania. Warsztaty były niecodzienną lekcją historii, która pozostanie na długo w ich pamięci.

                                                                                                                      Małgorzata Guba

 

foto>>>

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )