Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego

w Woli Rasztowskiej

ul. Szkolna 9

05-205 Klembów

woj. mazowieckie

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Akcja "Przerwany marsz".

2-go września wróciliśmy do szkoły po wspaniałych, słonecznych wakacjach w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jednak tegoroczne powitanie murów szkoły, wychowawców, nauczycieli było wyjątkowe, bo nowy rok szkolny rozpoczęliśmy razem z Polskimi Dziećmi Wojny, to przedstawiciele pokolenia, któremu wybuch II wojny światowej 80 lat temu uniemożliwił radosny powrót z wakacyjnych wojaży.

Swoją obecnością zaszczycili nas p. Krystyna Tabor, p. Maria Myśliwiec, p. Leokadia Parys oraz p. Maria Bonisławska.

2 września 2019 r. symbolicznie dokończyli swój marsz przychodząc do szkoły.

Naszym zamiarem było, aby udział w tej uroczystości przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończył ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało im beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Poprzez swoją obecność razem z młodym pokoleniem pokazali, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, współczesne młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację.

Ta ogólnopolska akcja, w której wzięliśmy udział, była okazją do wspólnej inauguracji nowego roku szkolnego, integracji pokoleń poprzez samą obecność Polskich Dzieci Wojny oraz odśpiewanie naszego hymnu narodowego. O godzinie 8:00 uczestniczyliśmy we mszy świętej. Następnie wszyscy zgromadzili się na placu przed szkołą, gdzie odbyła się uroczystość.

W czasie powitania gości p. dyrektor Ewa Hańczyk nawiązała do historycznych wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na losy dzieci- dziś seniorów. Mówiła, że pokolenie seniorów przypomina nam okrucieństwo II wojny światowej i zasługuje na pamięć historyczną, a nie na zapomnienie. Na pamiątkę goście otrzymali symboliczne kwiaty.

Nie zabrakło wzruszających historii z kresu dzieciństwa p. Marii Myśliwiec. Opowiedziała młodzieży o tym jak wyglądał ten dzień 80 lat temu. Mówiła o wielkiej sile, jaka drzemie w każdym z Nas, a także jak wybuch II wojny światowej pokrzyżował jej plany i marzenia, jak ważną rzeczą jest poznanie historii swojego miasta, kraju, swojej rodziny.

Goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek, który stał się okazją do  poruszających wspomnień z  dzieciństwa i lat młodości.

 

foto>>>

Małgorzata Guba

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )